• lilli blogi
 • Kuigi mul on tunne, et minu vanem laps Johan (2-aastane) on alles beebiohtu ning suvi ju ka veel kestab, siis märkamatult on kätte jõudnud aeg, mil minu beebi ei olegi tegelikult enam beebi, vaid alustab lasteaiateed. Ma ei salga, see võtab seest õõnsaks – 2 aastat on ta olnud justkui minu osa ja nüüd pean hakkama vaikselt pealt vaatama, kuidas ta järjest iseseisvamaks saab ning kuidas tal läheb, kui meid tema juures ei ole. Algab uus etapp.
 • Loomulikult seisab ees lasteaiaga harjutamine ja usun, et ma ei ole ainus ema, kes esimesel lasteaia päeval ukse taga südant valutab ning isegi salaja pisaraid valab, kuid minu irratsionaalselt kaitsvat ema südant see teadmine ei lohuta. Muidugi, ma tean, et lapse areng ja oma tee leidmine on siiski elu paratamatu ja tegelikult, ilus osa.
 • Aja kiire kulgemise ja laste kasvamise osas ei saa vanemad midagi teha, kuid asi, mida me saame, on nende igakülgne toetamine kõikides etappides, kus nad parasjagu on ning üheks toetuse viisiks on tagada lapsele õiged vahendid. Kuna lasteaias on laps minu silma alt ära, siis olen juba kevadest saati uurinud nii lasteaia juhatajalt, õpetajalt kui teistelt vanematelt, et mida peaksin lapsele lasteaiaks varuma. Vastused on olnud peaaegu ühesed – võimalikult mugavad ja lihtsalt selga-jalga käivad riided/jalatsid.
 • Siikohal tahangi teiega ka jagada, millised need võimalikult mugavad ja lihtsad asjad on:
 • 1. Sisejalanõud – mõnes lasteaias lubatakse käia sussidega, mõnes nõutakse kõvema tallaga jalatseid, kuid üks on kindel – need peavad olema pehmed, hingavad, kvaliteetsed, mis ei hakkaks pika päeva jooksul lapse jalga koormama. Kindlasti tasub vältida paelu ning eelistada kergesti jalga käivaid ja kinnitatavaid jalanõusid.
 • 2. Mugavad siseriided – kuna laps on terve päev lasteaias end aktiivselt liigutamas, mängimas, siis peavad ka riided olema mugavad, seega teksapüksid, mitmed erinevad riidekihid võiksid välja jääda. Mina eelistan kergeid puuvillaseid pluuse ja pükse, mis on vastu nahka mõnusad ning liikudes elastsed.
 • 3. Kvaliteetsed õueriided ja jalatsid – ma olen palju kuulnud ütlust „lasteaias trööpamiseks käib küll”. Mina mõtlen pigem vastupidi – kuna mind ei ole tema juures kontrollimas temperatuuri, niiskust, mugavust, siis õueriiete osas rõhun kvaliteedile. Ideaalis on need kerged, veekindlad, tuulekindlad – võimalikult lihtsad ja funktsionaalsed. Joped on küll ilusad, kuid lapse mugavust arvestades võtan kombinesooni – temal on lihtne selga panna ning täielik tuule ja niiskuse eest kaitse on garanteeritud. Jalatsid võiksid olla kerged nii kaalult kui jalga panemise osas.
 • 4. Mütsid ja sallid peavad olema mõnusast puuvillast, õhku läbilaskvad, mitte higistama ajavad.
 • 5. Pidžaama /öösärk– pidžaama olgu kindlasti kaheosaline ja mõnusast orgaanilisest puuvillast – nii ei kisu, ärrita ega torgi kuskilt ning laps saab end mürgeldamisest rahulikult välja puhata.
 • Need on peamised punktid, mida mina lastevanematelt ja lasteaialt kokku kogusin. Kui laps on sellises vanuses, nagu minu Johan, siis tuleb arvestada ka sellega, et riideid tuleb kaasa anda mitu komplekti – õnnetusi ikka juhtub, asjad määrduvad ja lähevad märjaks, siis on hea, kui neid on kapist võtta.
 • Reaalselt, aga, ei ole mul aimugi! Ma loodan, et olen õige pea üks samasugune nõu andev lapsevanem, nagu kõik teised olid, kui asjade kohta uurisin – rahulik, enesekindel, justkui lasteaed on kõige loomulikum ja kergem asi maailmas. Tõenäoliselt see nii ongi, aga kuna Johan on minu esimene laps, siis olukord mulle uus ja ärev.
 • Ma võin talle ju kõikvõimalikke asju osta, et ta end lasteaias ebamugavalt ei tunneks ning see on ka ainus asi, mida ma saan tema heaks teha, aga ikka hiilib minusse mure, et mis siis, kui ta saab haiget ja mind ei ole seal, mis siis, kui talle on kõike liiga palju, mis siis, kui teda ei hoita ega austata – seda garantiid meie lapsevanematena kahjuks osta ei saa.
 • Tegelikult ei jää ma neid „mis siis, kui”-sid kuigi kauaks korrutama, sest parem on mõelda rohkem põhjustele, miks ma soovin, et ta lasteaeda läheb – arendavad tegevused, teised lapsed, vaheldus kodust, tema esimesed sõbrad ja põnevad mängud! See on ju lahe!
 • Nii, et mul on Johani üle hea meel –  ma olen kindel, et lasteaed hakkab talle meeldima.
 • Ja minul jääb üle vaid loota, et maailm hoiab teda hästi.

 

 

Lilli

https://filtritablogi.com/